Millega on tegu?

Teadus. Tehnoloogia. Inseneriteadused. Matemaatika. Arstiteadus. Need kõik on huvitavad erialad, mida õppida, kuid need pole just kõige lihtsamad jututeemad. Selles seisnebki FameLab – iga-aastane Cheltenhami festivalil (teadus, mitte hobused) peetav võistlus, mida spondeerib British Council.

Osalejatel on kolm minutit, et seletada valitud teadusmõiste ära omapärasel ja meelelahutuslikul viisil. Eesmärk pole teha ideid puust ja punaseks ette, nii et kaheaastanegi asjast aru saaks, vaid käsitleda teadust värskest ning köitvast vaatenurgast. FameLabi korraldati esimest korda 2005. aastal. Nüüdseks on see tuule tiibadesse saanud ning seda võistlust peetakse kokku 25 riigis Euroopas, Aasias, Aafrikas ja Ameerika ühendriikides. Kui soovid olla teaduse uus häälekandja, siis loe edasi.

Mis on FameLab?

FameLab on võistluse formaadis õppeprogramm, mille eesmärk on panna inimesed rääkima teadusest, tehnoloogiast, inseneriteadusest, matemaatikast ja arstiteadusest. Umbes nagu X-Factor, aga pisut intelligentsem. Võistlus koosneb neljast põhivoorust: piirkondlikud eelvoorud, piirkondlik finaal, meistriklass ja üleriigiline finaal. Lõplikud võitjad saavad kutse reisida Suurbritanniasse, et osaleda Cheltenhami teadusfestivalil.

Osalejatele antakse kolm minutit, et käsitleda žürii ees mõnda oma eriala iseloomustavat teadusmõistet. Esitlus võib olla naljakas, dramaatiline, jahmatav, uskumatu, geniaalne – kõik oleneb sellest, kui loominguliselt soovid teemale läheneda. Žürii otsib kedagi, kes paistaks silma nii esitluse sisu, selguse kui ka esitusviisi karismaatilisuse poolest (teisisõnu peaks see olema mänguliselt ja naerusui esitatud, teaduslikult korrektne ning arusaadav).

Millised on auhinnad?

Ehkki FameLabi võitmine on ennekõike prestiiži, mitte auhindade küsimus, saavad võitjad ka autasu (olenevalt riigist, kus võistlus toimub). Suurbritannia FameLabi võitja saab auhinnaks 1000 £ ja veel 750 £, et toetada mõnd teadust populariseerivat tegevust. Kõigile riiklikele finalistidele antakse võimalus osaleda enne finaali tasuta erameistriklassis.

Kus võistlus toimub?

FameLabi riiklikud eelvoorud korraldatakse mitmel pool Lätis ja Eestis ning finaal peetakse Cheltenhamis Suurbritannias.

Millised on võistluse reeglid?

FameLabi esimene reegel on see, et võistlejatel on aega ainult kolm minutit. Teised tähtsamad reeglid on toodud siin:

  • teema peab olema seotud loodusteaduse, inseneriteaduste või matemaatikaga;
  • PowerPoint-esitlust ei tohi kasutada;
  • rekvisiite võib olla ainult nii palju, kui lavale kaasa võtad (pole aega seadmeid üles panna);
  • videotöödes ei tohi kasutada eriefekte;
  • neil, kes pääsevad eelvoorudest edasi kohalikku finaali, tuleb ette valmistada teine esitlus (võib olla samal teemal, aga sisu poolest selgelt erinev).

Olulised kuupäevad ja kohad

FameLabi Eesti ja Läti võistlusele registreerimine lõppes 04.07.2016. Eestist ja Lätist on välja valitud kümme parimat kandidaati, kellele korraldatakse augustis tõhus kahepäevane meistriklass Suurbritannia kogenud koolitajate käe all.

Need finalistid osalevad Eesti-Läti finaalvõistlusel, mis peetakse 30. septembril AHHAA teaduskeskuses.

Kust leida lisateavet?

Kui sul on küsimusi, siis saada need meie partneritele AHHAA teaduskeskuses: tof@ahhaa.ee

Mida osalejad arvavad?

"Tõenäosus, et keegi publikust on selle valdkonnaga varem kokku puutunud, on heal juhul üks kümnest tuhandest, nii et mul on neile midagi uut pakkuda.“

Silja Märdla, doktorant.

"Ehkki minu uurimistöö on alles algusjärgus, olen juba praegu väga põnevil ning räägin hea meelega meie praegustest tulemustest ja eesseisvatest katsetest, mis on tihedalt seotud virtuaalse reaalsusega."

Madis Vasser, doktorant.

"Oma doktoritöös käsitlen rasksulavaid materjale, mida kasutatakse näiteks kosmosesõidukitel atmosfääri taassisenemiseks või tuumajaamades kütusevarraste katteks. Ma kujutan ette, et võiksin kõndida lavale etanooliga täidetud plastpudeli ja tulemasinaga, et lasta lendu üks lihtne pudelrakett. See hõlmaks nii aerodünaamikat, raketiteadust kui ka keemiat.“

Der-Liang Yung, doktorant.

Välislingid